Skutočný problém či len predsudok?

Autor: Andrea Vozárová | 10.1.2013 o 21:05 | (upravené 10.1.2013 o 21:21) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  550x

Na všetky otázky, ktoré sa nám dennodenne ponúkajú, s ktorými sa zobúdzame či zaspávame, by sme mali vedieť zaujať určitý postoj. Mať na veci vlastný názor je znakom múdreho a uvedomelého človeka. Veľmi dôležité je vedieť si určiť hranice a snažiť sa na veci pozerať čo najobjektívnejšie. Rómska problematika je jedna z najčastejšie preberaných tém. Ktorý názor je ale tým správnym?

 

Rómske etnikum sa na území Slovenska objavilo už v 14. storočí. Mnohé zdroje uvádzajú Rómov z tohto obdobia ako urodzených a vysoko vážených ľudí. Rovnako ako starli kedysi svetoznáme vynálezy, zanikali mestá a staré zásady, všetko prechádzalo neuveriteľnými zmenami. Tak isto sa zmenil aj pohľad ľudí na rómske etnikum.
Je veľmi ťažké zaujať postoj k otázke: ,,Prečo to tak je?“. Môžeme o tom len špekulovať a snažiť sa nejakým spôsobom dopátrať k pravde.. Ja by som sa ale oveľa radšej pozrela na rómsky problém z viacerých uhlov.
V mojom okolí, rovnako ako aj v okolí každého jedného z nás, sa určite pohybuje či už menšia alebo väčšia skupina Rómov. Sú predsa takými istými ľuďmi ako aj my. Na prvý pohľad si môžeme všimnúť tmavšiu pleť, farbu vlasov alebo iné znaky, ktorými sa od nás z časti odlišujú. Ich fyziologická stavba je ale rovnaká. Aj tak predsa len  môžeme pozorovať medzi nimi jeden závažný rozdiel.
Žijú medzi nami Rómovia, ktorí sa dokázali prispôsobiť a zapadnúť. Majú priateľov aj spomedzi nás ,,bielych“, študujú alebo sa venujú nejakému povolaniu. Druhá skupina je ale viac propagovaná. V televízii, v každom jednom spravodajstve sa dozvieme ako vykradli banku, niekoho dobodali alebo zavraždili.
Z môjho pohľadu práve to má na svedomí našu zvýšenú nenávisť a agresivitu voči tomuto etniku. A nenapomáhajú tomu ani mnohé ťahy štátu. Z neustálych ústupkov, príplatkov, financovania, poskytovania príbytkov pre týchto obyvateľov pení krv v žilách  väčšine z nás. Mladý človek, musí najskôr časť svojho života študovať, nájsť si zamestnanie a poskladať vo svojom živote všetko úplne od začiatku. Pričom naši rómski spoluobčania si zvykli na opačný princíp. Zo všetkého čo im náš štát  za naše peniaze dáva, dokážu veľmi rýchlo vytvoriť prach. Áno, veci vznikajú a rovnako tak aj zanikajú. Ale prečo by sme mali tolerovať a dopustiť, aby niekto lusknutím prstov dokázal bez akéhokoľvek pocitu viny zahodiť niečiu krvopotnú prácu. Niekoho roky života..?
Hovorí sa: ,,Nehádžme všetkých ľudí  do jedného vreca. Nikto z nás nie je dokonalý.“ Práve preto sa snažím ľudí najskôr spoznať, všímať si ich správanie a pochopiť ich. Nikdy ale nedopustím, aby niekto kto si to vôbec nezaslúži, žil na úkor mňa a miliónov ťažko pracujúcich ľudí. Momentálne je to v rukách štátu ako sa s touto otázkou dokáže popasovať. Navždy ale ani my nebudeme len tichými pozorovateľmi. Prijať tých prispôsobivých je len sila zvyku, no bojovať proti ich protikladom pre nás znamená ešte beh na dlhé trate..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?