Akým vzorom sú v skutočnosti

Autor: Andrea Vozárová | 9.3.2013 o 22:18 | (upravené 9.3.2013 o 22:33) Karma článku: 8,37 | Prečítané:  165x

Na úvod malé okienko pre vodičov: §25 (zákon č. 8/2009 Z.z) (1) Vodič nesmie zastaviť a stáť d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5m pred hranicou križovatky a 5m za ňou s) na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni Čl. 14. prílohy k vyhláške č. 9/2009 Z.z: Značka Šikmé rovnobežné čiary (č. V13) vyznačuje priestor, do ktorého je zakázané vchádzať alebo doň nákladom zasahovať.

Toto bola len malá ukážka zákonov, ktoré sú všetci vodiči povinní sa naučiť počas prípravy na vodičský preukaz, z ktorých následne skladajú skúšky. Je to ale taktiež iba malá časť zákonov, ktoré nedodržujú nie len niektorí nezodpovední vodiči, ale taktiež aj tí, ktorí by nám mali ísť všetkým príkladom. Policajti sú nekompromisní vo vypisovaní pokút, často občanom, ktorí si len nevšimli alebo pozabudli na dopravné značenie. Na postihovaní tých, ktorí si to naozaj zaslúžia by nebolo nič zlé. Na druhej strane by ale mali mať dostatok slušnosti a charakteru na to, aby dokázali rovnakým spôsobom niesť zodpovednosť aj pri svojich priestupkoch. Internet je zaplavený mnohými videami, fotografiami a výpoveďami svedkov, ktoré dokazujú, že policajti konajú nad rámec svojich kompetencií. V mnohých prípadoch svojím správaním ohrozujú širokú verejnosť a bohužiaľ nejeden krát sa stali aj vinníkmi dopravných nehôd s tragickým koncom.

Vyššia rýchlosť, nezastavenie na stopke- priestupky, ktoré by sa ešte s poriadne prižmúrenými očami dali prehliadnuť, samozrejme ak nimi nespôsobia žiadnu dopravnú nehodu. Mnohé prípady však občanom vyrážajú dych.

Známy je napríklad prípad z 11.4.2012. Na portály televízie markíza (www.tvnoviny.sk)  v tento deň čitateľov určite vyplašil titulok: ,, Pod vplyvom alkoholu narazil do stĺpa a z miesta nehody ušiel.“  O čo väčší bol ich šok, keď sa následne v článku dočítali, že išlo o policajta s troma promile alkoholu v krvi. Pre presnosť informácii musím dodať fakt, že bol mimo služby. Poslanie, ktorému sa upísal po nástupe do služby nášmu štátu a jeho občanom, by malo byť podľa môjho názoru jeho hlavným heslom, či už počas služby alebo mimo nej. Ak je možné, aby nám vystavili pokutu alebo zasiahli pri iných priestupkoch a zločinoch aj mimo služby či dokonca vo výslužbe, nemalo by to platiť aj v prípade, keď sa jedná o priestupky verejných činiteľov a teda samotných policajtov?

Nechcem nijakým spôsobom dehonestovať ich prácu a poslanie , ktoré by mali šíriť. Sú však dostatočne informovaní o ceste ktorú si zvolili a o tom, čo by malo byť ich náplňou? Nesnažia sa poukazovať najmä na výhody, ktoré sú spojené s ich zamestnaním? Kde zmizlo staré dobré heslo: ,,Pomáhať a chrániť!“ ?

Otázky, nad ktorými sa určite mnoho krát zamýšľame, avšak v tomto prípade ich riešenie nie je v našej kompetencii a asi ani v našich silách. Ide len o ďalší problém spoločnosti a krajiny v ktorej žijeme, s ktorým sa bohužiaľ nič nerobí a ak sa aj náhodou niečo urobí, nekladie sa tomu dostatočná váha. Sú to len prešľapy niekoľkých členov, ktorí samozrejme nevypovedajú o Policajnom zbore Slovenskej republiky ako o celku. Avšak pre mladých vodičov či chlapcov, ktorí sa túžia stať policajtmi, sú to vzory. Kam ale bude smerovať naša spoločnosť, keď za vzory budú považovaní ľudia, ktorí nedodržujú základné normy a zákony štátu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?